Zwiedzanie obozu koncentracyjnego w Stutthofie

Dnia 21 października 2017 r. odbył się wyjazd naszych uczniów z Gimnazjum w Dziemianach do Sztutowa gdzie zwiedzaliśmy Muzeum w Stutthofie. Mieliśmy okazje poznać historię dawnego obozu koncentracyjnego, w którym hitlerowcy mordowali obywatelami prawie wszystkich państw europejskich – Polski, Węgier, Litwy, Łotwy, Czech i Słowacji ale też Niemiec, Austrii, Francji, a nawet Turcji, Szwajcarii, Luksemburga, Lichtensteinu, Norwegii, Holandii, Belgii i innych. Pierwsze egzekucje miały na celu wyeliminowanie z społeczności jednostki najbardziej zasłużone dla polskości Pomorza Gdańskiego. Cel wyjazdu to poznanie, przybliżenie i ocalenie od zapomnienia wiadomości, faktów i historii społeczności z terenów naszego województwa. Na wycieczkę miały okazje pojechać wszyscy uczniowie z klas 3 gimnazjum i kilku uczniów z klas 2. Opiekunkami były: Pani Agnieszka Ostrowska, Pani Karolina Skwierawska-Bruska i Pani Monika Daniels-Lipińska.

FOTOGALERIA